For more information about installing the Google Tag Manager snippet, visit our Quick Start Guide .

טיפים להסכם בדבר ירושה עתידית

כאמור אין תוקף להסכם בדבר ירושה עתידית, הנעשה כשהמוריש עוד חי. והשאלה הנה - היש דרך לעקוף איסור זה ?

 

 

 

סעיף 8 לחוק הירושה קובע:

 

א.    "הסכם בדבר ירושתו של אדם וויתור על ירושתו שנעשו בחייו של אותו אדם – בטלים".

 

ב.     " מתנה שאדם נותן על מנת שתוקנה למקבל רק לאחר מותו של הנותן, אינה בת-תוקף אלא אם נעשתה בצוואה לפי הוראות חוק זה".

 

המסקנות:

 

א.    אם אדם רוצה לתת מתנה למישהו, שתיכנס לתוקף רק לאחר פטירתו, הדרך החוקית הנה – עריכת צוואה.

ב.     ככל שהצדדים יעשו ביניהם הסכם בדבר קבלת המתנה לאחר פטירת נותן המתנה – הרי שהסכם זה בטל ומבוטל.

 

ברם, החיים עשירים יותר מכל דמיון, ולעתים הצדדים רוצים לכרות הסכם בדבר המתנה, שהלא – צוואה ניתנת לשינוי כל רגע, ואילו מקבל המתנה העתידית רוצה להבטיח עצמו.

 

לכאורה, לפי ס' 8 – אין פתרון, שכן הסעיף קובע במפורש שכל הסכם בדבר ירושה עתידית – בטל !

אציין, כי בהתאם לפסיקה הדבר נכון בין להסכם בין יורשים, ובין להסכם בין מוריש ליורש, או בהסכם בין יורש/מוריש לצד ג'.

 

ומכאן – ל"טיפ" :

 

ישנם פס"ד מסויימים שאפשרו הסכמים שמטרתם הייתה הענקת מתנה לאחר פטירה, וזאת לאור ניסוח מיוחד שאפשר שלא להחיל עליהם את סעיף 8 הנ"ל.

עם יישום אותם פס"ד ניתן ליצור וודאות סבירה בהסכם בדבר מתנה שתתקבל לאחר פטירת המוריש.

 

לפיכך: מומלץ לכל מי שמעוניין לעשות הסכם כזה להתייעץ לפני כן עם עו"ד המתמחה בירושות וצוואות ע"מ שלא יתברר לאחר מעשה כי כרת הסכם חסר תוקף

 

 

 

שלח

פנייתכם נתקבלה

אנו ניצור עימכם קשר בהקדם. תודה.

שם:

שדה חובה

דוא"ל:

שדה חובה

רישום לקבלת ניוזלטר:​

 

להרשמה חינם לניוזלטר :