פעילות המשרד יפוי כח מתמשך

יפוי כח מתמשך - תחליט על עתידך בעצמך ! (חלק א')​

יפוי כח מתמשך - תחליט על עתידך בעצמך ! (חלק ב')​

סוף להליך האפוטרופסות !  מעתה - רק יפוי כח מתמשך

 

ישנם מצבים קשים כמו תאונת דרכים, תאונת עבודה, מחלה - שגורמים לפגיעה מוחית. לעיתים התהליך חד ומהיר, ולעתים מתמשך עד לדמנציה מוחלטת.

 

במצב של תשישות מח - ניטל מהאדם שנפגע הכושר המשפטי לקבל החלטות ולטפל בענייניו.

 

כמעט כל מי שטיפל בהורים מבוגרים מכיר את השלב הזה, שבו הוא נדרש להוציא בדחיפות צו אפוטרופסות להורה.

 

לעתים הצורך נובע מהליכים רפואיים עת החולה לא מסוגל להביע דעתו, לעתים הדבר נובע מאיום של הבנק לחסום משיכות מהחשבון בגלל המצב הקוגנטיבי של בעל החשבון, ולעתים בגלל תחושת הילדים שאין מנוס: חייבים לקחת אחריות על ההורים ו/או על רכושם, לבל יינזקו.

   

הליך האפוטרופסות הינו הליך דחוף שמאלץ השגת אישורים רפואיים, פנייה לעו"ד, שכ"ט, אגרות משפט, בקשה דחופה לבית המשפט, המתנה לתגובות היועהמ"ש ומשרד הרווחה, ואם אלו מסכימים - יינתן צו מבית המשפט.

 

לעיתים, התהליך גורר סכסוך משפחתי (מכירים: 'למה אתה ולא אני ?' ...) , ואז - סביר שבית המשפט ימנה אדם זר (או חברה בע"מ ) כאפוטרופוס לחסוי, בתשלום כמובן.

 

משניתן צו אפוטרופוס - הכל נקבע על פיו. החסוי - לו מונה אפוטרופוס - נמחק מבחינה משפטית. אין עוד כל תוקף לרצונו ו/או לחתימתו, ובמצבי ביניים החסויים נפגעים מאוד (רגשית ולעתים אף כלכלית) מהעובדה שמונה להם אפוטרופוס.

 

לא עוד ! כיום קיים הליך משפטי יעיל ביותר המבטל את הצורך במינוי אפוטרופוס בעתיד: הליך ייפוי כח מתמשך.

 

למי מיועד ייפוי כח מתמשך ?

 

מעטים האנשים שחיים באמת לפי המנטרה  "אחרי המבול", ולא מתעסקים בצפוי לעתידם, ככל ש...

  

מרבית האנשים, בגיל מסוים, מתחילים לחשוב/לחשוש מהעתיד הצפוי להם ו/או לרכושם ו/או ליקיריהם, ככל שיקרה "משהו". 

  

אלו החוששים מפני אירוע פטירה - מומלץ להם לערוך צוואה במסגרתה הם יקבעו את חלוקת רכושם, ולא ישאירו זאת לברירות המחדל של החוק, אשר לעיתים יוצרות בעיות בין היורשים.

  

אלו החוששים מאירוע רפואי/שכלי העלול למנוע מהם לתפקד כראוי ולקבל החלטות בעתיד - חייבים לעצמם, ולמשפחתם, לערוך יפוי כח מתמשך, ולקבוע מראש, בעצמם ולא ע"י ביהמ"ש, מי יפעל בעניינם בעתיד כשלא יוכלו עוד לקבל החלטות בעצמם.

  

הבהרה חשובה: החוק מאפשר לחתום על יפוי כח מתמשך רק כשהאדם עדיין מבין את המשמעות של מתן ייפוי כוח מתמשך, את מטרותיו ותוצאותיו!

 

עיקרון הזהב בהליך יפוי כח מתמשך הינו שהאדם עצמו נוטל אחריות על חייו. הוא עצמו קובע (ולא האפוטרופוס) כיצד ייראה המשך חייו, מה בדיוק ייעשה בנכסיו, ומי יטפל בכל אשר לו.

  

כל זאת ע"י מתן הוראות מוקדמות בשלושה תחומים: אישי, כלכלי ורפואי.

  

במסגרת יפוי הכח המתמשך רשאי האדם החותם לתת מראש הנחיות למיופה הכוח כיצד לנהוג בעתיד, כשהוא עצמו כבר לא יהא מסוגל לקבוע. ניתן גם להשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת המלא לקבל החלטות.

  

ניתן למנות מספר מיופי כוח, ולקבוע אם הם יפעלו במשותף או בנפרד, ומה יהיה היקף הסמכויות והאחריות של כל אחד מהם (לדוגמא - אחד לעניינים רכושיים ואחר לעניינים בריאותיים), ואף לקבוע מראש מי מהם יכריע במקרה של מחלוקת ביניהם.

  

 כן ניתן למנות מיופה כוח חליפי למקרה שמיופה הכוח הראשון לא ירצה או לא יוכל לפעול.

  

 החותם על יפוי כח מתמשך זוכה להגנה מכח החוק שהוא לא ינוצל לרעה ולא יבוצעו פעולות לטובתו:-

 

א. הוא רשאי למנות "אדם מיודע". "אדם מיודע" רשאי לדרוש ממיופה הכוח מידע על החלטות שקיבל ופעולות שביצע בנושאים המנויים בייפוי הכוח.

  

ב. ישנן פעולות שמיופה הכח לא יהא רשאי לעשות בלי אישור מראש של החותם (כגון: תרומות, מתנות) או של בית המשפט (עסקה במקרקעין למעט השכרה, הסתלקות מעזבון, מתן ערבות).

  

החותם רשאי לקבוע מראש, באילו תנאים ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקף, ואפילו מתי ו/או באיזה תנאים יפוג תוקפו !

  

כיצד מתבצע תהליך הכנת יפוי כח מתמשך ?

  

נבהיר תחילה כי לא כל עו"ד רשאי לערוך יפוי כח מתמשך, אלא רק מי שהוכשר לכך והוסמך ע"י משרד המשפטים.

 

משרדנו מוסמך כחוק, ע"י משרד המשפטים, לערוך יפוי כח מתמשך.

 

לאחר פגישה/סדרת פגישות עם לקוח המבקש לחתום על יפוי כח מתמשך, במסגרתן אני מבהיר לו את המשמעויות של ייפוי הכוח, בוחן את מצבו המשפחתי, מציג לו סדרת שאלות המקיפה אפשרויות רבות הצפויות בעתידו, והמסייעת לו לקבוע הנחיות מראש ביחס אליהן, ובסיום ההליך הלקוח קובע בעצמו מי יטפל בו ואיך הוא יטפל בו בעתיד, וחותם על יפוי הכח המתמשך.

 

כחלק מהשירות ללקוח, משרדנו דואג להפקיד את יפוי הכח המתמשך במשרדי האפוטרופוס הכללי, כדרישת החוק.

 

 יפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקף במועד ובתנאים שקבע החותם (לדוגמא: כאשר בת זוגו/ילדו של החותם וכן מיופה הכח יחליטו שיש להפעיל את יפוי הכח), או במועד שבו האדם הממנה לא יהיה מסוגל להבין יותר בנושא שלשמו ניתן ייפוי הכוח. 

 

להבדיל מהליך אפוטרופסות, יפוי הכח המתמשך נכנס לתוקף מיידי כשהלקוח זקוק לכך.

     

 אסור לעצום עיניים. למען עתידך ועתיד משפחתך - חובה להתמודד עם הסיכון העתידי מבעוד מועד.

 

אנו יודעים איך לעשות זאת !

 

משרדנו לרשותך לכל שאלה ו/או הבהרה !

 

 03-5753443  

 

שלח

פנייתכם נתקבלה

אנו ניצור עימכם קשר בהקדם. תודה.

שם:

שדה חובה

דוא"ל:

שדה חובה

רישום לקבלת ניוזלטר:​

 

להרשמה חינם לניוזלטר :