לקוחות רבים בבנקים, ובפרט בעלי אזרחות כפולה, נדרשים מאז 2016 לסור לבנק בו הם מנהלים חשבונם, ולחתום על מסמכים בקשר להסדרת המיסוי החל עליהם בארצות מוצאם.

 

אלו שנמנעים מכך מוזהרים, החל משנת 2017, כי הבנק יקפיא להם את הפעילות בחשבון. כל זאת בגלל חוק ה- FATCA האמריקאי, כפי שנפרט להלן.

 

בשנת 2010 נחקק בקונגרס האמריקאי חוק המכונה FATCA, ששמו המלא הנו:    Foreign Account Tax Compliance Act.

 

מטרתו המוצהרת של החוק הנה - לתפוס מעלימי מס אמריקאים אשר מקום מושבם הינו מחוץ לארה”ב. 

 

בחוק זה נדרשו כל המוסדות הפיננסיים בעולם לעשות בדיקות נאותות לחשבונות המנוהלים אצלם, לזהות בעלי חשבונות אמריקאים, להעביר מידע פיננסי אודות חשבונות שזוהו כאמור, לרשויות המס בארה"ב.

 

כן נדרשו אותם מוסדות פיננסיים להחתים את בעל החשבון על כתב ויתור על סודיות בנקאית (מה שיאפשר לדווח לרשות המס האמריקאית על כל פעולותיו וחשבונותיו של הלקוח), וכן על טופס 9 W, בו הלקוח נדרש לרשום את מספר משלם המס שלו, ולהצהיר על סכומי הריבית שהוא מקבל בפקדון/סכומי דיבידנדים ממקור בארה"ב ששולמו או נזקפו לזכות החשבון/כל הכנסה אחרת ממקור בארה"ב ששולמה או נזקפה לזכות החשבון.

 

תהליך הזיהוי לחשבונות אמריקאיים נעשה לפי אינדיקציות שונות, כגון:-

  • אזרחות/תושבות אמריקאית/בעל גרין קארד.
  • מי שנולד בארה"ב או כתובת החשבון בארה"ב.
  • הוראות קבע בחשבון להעברת כספים לחשבון בארה"ב.
  • ייפוי כח/זכות חתימה בחשבון לבעל כתובת אמריקאית.
  • מספר הטלפון המשויך לחשבון הינו בארה"ב.

 

הסנקציה שנקבעה בחוק ביחס למוסד פיננסי אשר לא ימלא אחר הדרישה האמריקאית הינה ניכוי של 30% מכל תקבול ממקור הכנסה אמריקאי ככל שיועבר אליו.

סנקציה חמורה זו עשתה את שלה, ומוסדות פיננסיים בכל העולם החלו "ליישר קו" עם הדרישה האמריקאית.

 

בהסכם שנחתם ב- 2014 בין מדינת ישראל וארה"ב בדבר יישום ה,FATCA- התחייבה מדינת ישראל לחייב לפעול בהתאם להוראות החוק האמריקאי, תוך שנקבע פטור לגופים פיננסיים מסוימים (כגון גופי החיסכון הפנסיוני), בהיותם בעלי סיכון נמוך לביצוע העלמות מס, ולגביהם לא תחול חובת הדיווח.

 

ההסכם מגדיר סוגים נוספים של חשבונות פיננסיים לגביהם לא תחול חובת הדיווח.

 

ההסכם גם קבע הדדיות, מכוחה תקבל רשות המסים בישראל מידע אודות תושבי ישראל בעלי חשבונות פיננסיים בארה"ב.

 

המערכת הבנקאית בישראל החלה לשתף פעולה בהתאם, ומאז 2015 הבנקים מחתימים כל לקוח אשר לפי נתוניו הוא אמריקאי או אותר כבעל זיקה אמריקאית, על הטופס הנדרש (9W ). הבנקים מעבירים את הדיווח למשרד האוצר, וזה מעביר במרוכז את המידע על חשבונות כל הישראלים בעלי זיקה אמריקאית לרשות המסים האמריקאית.

 

זאת ועוד: במסגרת הרחבת איתור מעלימי מס, המערכת הבנקאית החלה להחתים על טפסים דומים כל לקוח שלפי נתוניו הוא בעל אזרחות זרה ו/או בעל זיקה לתושבות זרה, ולא רק מארה"ב.

לפיכך, כל מי שבא לפתוח חשבון בנק חדש, וכן בעלי חשבון שאותרו ע"י הבנק כעונים על דרישת חוק ה- FATCA , מוצא עצמו נדרש לחתום על מסמכים בהתאם.

 

לקוח המסרב לשתף פעולה עם דרישת המוסד הפיננסי הבנק מקפיא את הפעילות בחשבון, ולא יאפשר השימוש בחשבון, כל עוד בעליו לא חותם על המסמכים הנדרשים.

 

לקוחות רבים מצאו עצמם במצב בעייתי של חוסר רצון לדווח מחד גיסא, ואיום בהקפאת הפעילות בחשבון מאידך גיסא.

 

אעפ"כ, וככל הנראה מסיבות מובנות של אותם לקוחות, התנהגות זו של הבנקים, שיש המטילים ספק אם הינה מידתית, ככל הידוע, טרם הותקפה בבית המשפט.

 

המסקנה: לקוח המוצא עצמו בבעיה זו, ומעדיף שלא לחתום על מסמכי הבנק, מוטב ייעשה אם יתייעץ עם עו"ד המתמחה בבנקאות וכן עם רוהח"ש שלו ע"מ לקבל החלטה מושכלת כיצד לנהוג עם דרישת הבנק.

 

במשרד עו"ד אבי זילברפלד הופכים אבן על אבן ע"מ לאתר טענות שיסייעו ללקוח במלחמתו כנגד הבנק. 

 

עו"ד אבי זילברפלד שימש כאחד מ"סוללת עורכי הדין שיש לבנקים": במשך למעלה מ- 10 שנים הוא ייצג עשרות סניפים של אחד הבנקים הגדולים, ולמד להכיר היטב את רזי המערכת הבנקאית מבפנים, על תחבולותיה ושיקוליה.

 

בהתאם, זה עשרות שנים שמשרד עו"ד זילברפלד מנצל לטובת לקוחותיו את הידע והמומחיות שצבר, והוא פועל באופן נחוש ומוצלח  מול המערכת הבנקאית: תביעות נגד בנקים,  תביעות בנקים, הסדרי חובות וכל מגוון דיני הבנקאות.

 

למשרד עורך דין אבי זילברפלד התמחות ייחודית בדיני בנקאות מזה למעלה מ- 38 שנים.

 

הניסיון נותן את הטון !

 

רק לעורך דין המתמחה באמת בתחום דיני הבנקאות, היכולת, הניסיון והכישורים להצליח בהתמודדות ראויה מול המערכת הבנקאית.

   

עו"ד אבי זילברפלד מנהל  "פורום דיני בנקאות" מאז הקמת הפורטל המשפטי הגדול בישראל  : LAW-FORUMS  , במסגרתו הוא נותן מענה לשאלות בתחום דיני הבנקאות.

 

משרד עו"ד זילברפלד הינו "משרד בוטיק" במשפט אזרחי-מסחרי, בעל התמחות מיוחדת בדיני בנקאות, ותפגוש בו עורכי דין מקצוענים, בעלי ידע וניסיון רב, הפועלים במסירות ובמקצועיות, ונלחמים על האינטרסים של לקוחות המשרד, תוך כדי שירות אישי ואווירה ידידותית ביותר לקהל לקוחותיו.

 

אם נפגעת ע"י הבנק – אל תהסס ! קבע מיד פגישה לבחינת סיכויי תביעתך !

 

 

אנו יודעים איך לעשות זאת !   

                                                      משרדנו לרשותך לכל שאלה ו/או הבהרה !

 03-5753443  

 

FATCA

שלח

פנייתכם נתקבלה

אנו ניצור עימכם קשר בהקדם. תודה.

שם:

שדה חובה

דוא"ל:

שדה חובה

רישום לקבלת ניוזלטר:​

 

להרשמה חינם לניוזלטר :